Proč je investování do akciového trhu u nás takové tabu?

21.03.2021

V průběhu mého investičného života jsem zjistil, že bavit se s běžným občanem (i kamarády z okolí) naší krásné republiky na téma investování do akcií a dalších prostředků finančního trhu prostě nejde nebo je to velmi těžké.

Jakmile začnete o něčem podobném mluvit, tak se na vás ostatní hned začnou dívat skrz prsty. Mnoho lidí se vás od toho také bude snažit odradit.

Kde je tedy základní kámen problému této dlouhodobé nechuti k investování? Dle mého názoru tato nechuť začala již v době divokých devadesátých let po pádu komunismu.

Lidé po pádu komunismu s nadšením očekávali právem lepší budoucnost a také doufali ve zkvalitnění života. Jako s každým snem o lepší budoucnosti i my jsme narazili na to, že to tak lehké nebude a mnozí kontroverzní představitelé tehdejší doby se zasloužili o to, že se tento sen mnoha lidem rozplynul.

Nepřehledná kupónová privatizace z pera Václava Klause, kontroverzní osoby jako Kožený, Krejčíř (výrok Václava Klause "Více takových Kožených" nebo "Neznám účinnou metodu jak rozlišit čisté a špinavé peníze."), a další.

Nejvíce nás ale dle mého názoru zlomilo nehorázné tunelování právě spojené s kuponovou privatizací, kdy zmizely miliardy investovaných a těžce vydřených peněz občanů do kapes kriminálníků jako je právě Kožený a další jemu podobní. A právě tyto události nastavily tuto generaci do režimu "cokoliv, co je jen trochu spojeno s investováním, je podvod".

Toto přesvědčení ve společnosti prakticky převládá do dnešní doby. Ano, mnohé se změnilo a i tento přístup se mění, ale je to jen skutečně malá skupina lidí, kteří si velmi často, jen díky vlastnímu přesvědčení a mnoha hodinám věnovaných studiu akciových trhů uvědomili, že akcie nejsou podvod a mohou být zajímavou cestou k přivydělání si k běžné výplatě.

Ovšem i s akciemi a o to více i dalšími finančními prostředky fiančního trhu (jako jsou například opce) je nutné si uvědomit a přistupovat k tomu jako ke každému podnikání a mít k tomu značný respekt. Jakákoliv investice je samozřejmě spojena i rizikem, ale to samé je přeci spojeno i s podnikáním a jakoukoliv prací. V běžném životě jsme neustále vystavení tomu, že můžeme ztratit práci například nebo že společnost pro kterou pracujeme zkrachuje a my si musíme hledat novou práci. Investování do akcií, vám ale může pomoci překonat i tato těžká období a naopak vám dodat i odvahu!

Samozřejmě vás nechci posledním odstavcem odradit, ale uvědomit si rizika. Dalším článkem do blogu Cesty investora vás chci už jen navnadit, ale hlavně motivovat, aby jste si uvědomili co vám investování může dát a jak může pomoci i běžnému občanovi naší republiky v jeho finanční situaci. Proto si teď dejte kávu nebo čaj a již si klikněte zde na další článek!

S pozdravem,

S. V.