Investiční příležitost - Vermilion Energy

05.08.2021

Vermilion Energy (VET a VET.TO) je mezinárodní společnost zabývající se těžbou ropy a zemního plynu. Její hlavní sídlo je v Kalgary v Kanadě. Společnost působí v Severní Americe, Evropě a Austrálii.

Ropný sektor prochází poslední rok a půl těžkým obdobím. Je vystaven neúprosné pandemii, sporům skupiny OPEC+ a voláním po změnách za více udržitelnými zdroji energie. I přesto nabízí v poslední době příležitost k dlouhodobé investici.

Touto dobou prochází i značnou korekcí, kdy ceny mnoha společností v tomto sektoru zaznamenly značné pády, někdy i do medvědího trhu po tzv. recovery trade - neboli zpětném nárůstu cen akcií v sektorech, které byly zasaženy pandemií. Jedním takovým případem je i VET. Současný pád je tedy i korekcí po tomto období růstu, ale reaguje i na znovu se rozšiřující pandemii spojenou s variantou delta v Číně a USA ale i dohodou skupiny OPEC+ o navýšení dodávek ropy.

V době psaní toho článku je cena akcií na americké burze 6.94 USD (VET), což je cena, která se pohybuje pod učetní hodonout společnosti (book value), která byla v prvním kvartálním výsledku 6.99 USD za akcii. Z grafu je vidět i proražení současného supportu (fialová čára) pod hranicí 6.92 USD. Hodnota cen akcií této společnosti by mohla padnout až k hranici 6.4 USD za akcii (červená čára), proto nakupování akcií této společnosti by mělo být rozděleno do několika fází, aby investor dosáhl co nejlepšího průměrů u svých akcií. Před pandemií se pohybovala hodnota této společnosti kolem 15 USD a její nejvyšší hodnota dosáhla částky 45 dolarů za akcii na pomezí roku 2016/2017

Obrázek grafu

VET byl před pandemií také zajímavý pro mnoho investorů, kdy každý měsíc proplácel vysokou dividendu (uvedeno v CAD v USD zhruba 0,18 USD za akcii). Ovšem vyplácení divideny bylo zprostředkováno i za pomocí dluhu. Tato nevhodná strategie vedla i k velkému zadlužení této společnosti (ve srovnání vůči dalším společnostem v tomto sektoru) a také stála židli bývalého CEO Anthonyho Maria.

Pandemie, pád cen ropy a nevhodné proplácení vysoké dividendy na dluh vedlo ke kompletní stopce ve vyplácení dividendy. Ovšem situace se začíná měnit. Od začátku roku prakticky až doteď rostly ceny ropy a tím pádem se i zvyšuje výnostnost (profitability) společností v tomto sektoru. Jedním z příkladů může být ropný obr BP, který krom navýšení dividend oznámil také zpětné nakupování vlastních akcií po oznámení výsledků z druhého kvartálu.

Ve VET je nyní situace taková, že se vedení zavázalo ke snížení hodnoty dluhu na 1,5x v poměru dluhu vůči peněžnímu toku (debt-to-cash flow) a jak ukazuje první kvartální výsledek, tak se jim tato strategie zatím daří. Dařit se této strategii bude i nadále a to díky roustoucím cenám ropy od začátku roku. Jako dlouhodobý investor tedy můžete očekávat, že tento nebo nejpozději příští rok se při současných cenách ropy WTI kolem 70 USD za barel navrátíme k dividendám (a doufáme měsíčním).

 Graf poměru rychlosti klesajícího dluhu vůči ceně ropy z prezentace VET

16. 8. 2021 neboli již za pár dní budou před začátkem obchodního dne zveřejněny výsledky za druhý kvartál roku 2021. Už teď můžeme říct, že výsledky budou skutečně dobré a to i díky rostoucí ceně plynu a ropy od začátku roku. Ovšem je třeba si uvědomit, že i přes skvělé výsledky v tomto sektoru akcie i nadále klesají a to dle autora je hlavně z důvodu navyšujících se počtů případů Covid-19 po světě a tím pádem i obavy z možných dalších lockdownů a tím pádem snížením poptávky po ropě a benzínu.

Váš dlouhodobý zisk při návratu na hranici 15 USD za akcii ze současné ceny, ale může být posílen i o bonus v podobě budoucí dividendy. A i proto je dobré zvážit dlouhodobější investici do této společnosti.

Autor článku je vlastníkem akcií Vermilion Energy. Nakupování akcií je risk. Zvažte proto nejprve svojí finančí situaci před investicí.