Je libo dividendy každý měsíc?

26.05.2021
Každý z nás jistě někdy uvažoval o tom, jak by bylo krásné, kdyby naše těžce vydělané / naspořené peníze vydělávaly za nás. Já se s vámi chci podělit o zkušenost a praxi, kterou mám s investováním na americkém akciovém trhu.


Moje strategie je založená na investování do akciových společností, které vám přinášejí pravidelně každý měsíc dividendu za vaši důvěru a investici do jejich společností. Není těžké v dnešní době najít například společnosti, které vám nabízejí 14% procent za rok.

Samozřejmě, abychom mohli investovat, je třeba mít registrovaný účet u brokera. Pokud nevíte co to znamená mít brokera, tak je to někdo, přes koho můžete investovat na akciovém trhu. Já osobně mám účet u českého brokera "Lynx Broker", který je partnerem světově známé brokerské společnosti Interactive Brokers. Samozřejmě máme i mnoho dalších českých brokerů, ale to si jistě najdete. Nemusíte se samozřejmě registrovat jen u českých brokerů, můžete se registrovat i u těch zahraničních. V každém případě si klikněte na odkaz Lynx Broker a začněte studovat jak na to. Podobné návody mají i další brokeři na českém trhu.

Těd už ale k tomu hlavnímů. Mnoho lidí slyšelo někdy termín dividenda. Dividenda je prakticky odměna, kterou vám pošle společnost za to, že držíte jejich akcie a tedy jste spoluvlastníkem jejich společnosti. Co už ale mnoho lidí neví, že například exsituje více typů akciových společností a i více typů frekvencí vyplácení dividend.  Následující odkazy vás odvedou na výbornou Investopedii, kde je vysvětleno co každý typ společnosti je. Samozřejmě, odkazy jsou v angličtině. Bez angličtiny to v investování na akciových trzích zrovna moc nejde, ale najdete už i zde mnoho kvalitních českých stránek.

Typy akciových společností / fondů (například)

  • Klasické - máte nakoupené akcie a jste spoluvlastníkem společnosti, nejčastěji s hlasovacím právem.
  • REIT (Real Estate Investment Trust) - je investiční společnost, která operuje a spravuje realitní majetek
  • CEF (Close End Fund) - uzavřený investiční fond je akciová společnost, která má omezený počet akcií a je spravována obvykle nějakou firmou nebo finanční institucí.
  • ETF (Exchange Traded Fund) - burzovně/veřejně obchodované fondy. Jedná se o fondy vydávané a spravované specializovanými finančními institucemi, které narozdíl od klasických otevřených fondů vydaly své akcie. (citace z Finex)

Typy dividend

  • roční
  • čtvrtletní
  • měsíční
Je třeba si uvědomit, že fondy jsou o trochu rizikovější než čisté akcie a i jinak navyšují svůj kapitál. Velmi důležitý pro vás bude termín Rights Offering a Net Asset Value (NAT). Ale o tom již někdy jindy. Samostudium je v tomto světě váš nejlepší přítel a pomocník.


Teď už konečně k jednoduchému příkladu.  Máte naspořeno 1 000 000 korun. To je po převodu (20,9 kč za dolar) 47 848 USD. Společnost ORC v současné době (2021) nabízí 14% měsíční dividendu. Měsíční tedy znamená, že každý měsíc vám přijde dividenda. Za 47 848 USD za současnou cenu akcie 5.52 bude držitelem 8 668 akcií. ORC vyplácí v současné době 0,065 USD za akcii (zjistíte například na stránkách dividendinvestor.com).

Obrázek ceny akcií ORC, ze stránek Finviz
Obrázek ceny akcií ORC, ze stránek Finviz
To tedy pro vás znamená, že vaše měsíční dividenda je následující. 8 668 * 0,065 = 563 USD hrubé dividendy za měsíc. Počítejme pro příklad s 15% daní. Daň se může lišit podle toho jestli držíte například americkou nebo kanadskou společnost atd. Tedy 563 USD - 84,45 (15%) = 478 USD čisté dividendy za měsíc neboli 9 990 kč. To jest 119 880 korun čistého za rok.

Pokud tedy nepatříte mezi super bohaté spoluobčany, tak vám tato částka jistě pomůže v domácím rozpočtu a nebo vám zaplatí krásnou dovolenou pro vás a rodinu.

A abych vás ještě trochu více navnadil. Samozřejmě nemusíte si tyto dividendy vybírat a můžet je zpět každý měsíc investovat. A ano, viděl jsem to protočení dolarů ve vašich očích. Reinvestice znamená, že každá další dividenda bude o něco maliko větší.

Pro příklad nebudu počítat s každým dolarem, ale řekněme, že reinvestujete celou částku co jste vydělali za rok na dividendách. To jest 119 880 kč je při stejném kurzu (20,9) 5736 USD. Řekněme, že společnost ORC se teď obchoduje za 6 USD za akcii. Takže nyní máme nově 5736 / 6 = 956 akcií. Držímě již 8 668 a nyní + 956 = 9 624 akcií. 9624 * 0,065 = 625,5 USD. Čistého tedy 625,25 - 93,83 (15% daň) = 531,42 USD * 20,9 = 11 106 korun. Oproti minulému roku tedy najednou každý měsíc dostáváme o 1100 korun více. Je tedy příjemné si takto každý rok navyšovat vlastní výplatu!

Samozřejmě to pěkné má i tu druhou stránku. A jak říká moje kamarádka "koukej spadnout z koně", když mě chce dostat zpátky do reality života. Každé investování má svá uskalí a já je vám v mém příštím článku chci, alespoň částečně představit. Pokud si uskalí uvědomíme, bude z nás i nakonec lepší investor. Všichni budeme dělat chyby. I já je dělám a není se za co stydět. Naopak vás pomalu posunou dál.

S pozdravem

S. V.